NİHAN TEACHER’LA SELFIE KAMPANYASI

Uzun zamandır ertelemek zorunda kaldığım bu yazının gecikmesinin de bir sebebi varmış.Bugün tam zamanı!

Ben de her öğretmen gibi yeni nesili yakalamak ve çocukları gündemde,onların dünyasında yakalayıp derse ve dersimin kazanımlarına ulaşmanın yollarını ararken selfie (özçekim) çılgınlığına başvuranlardanım.

Gördüğüm ve takip ettiğim kadarıyla da bu konuda yalnız değildim.Çocuklar,öğretmenleriyle bu kadar çok selfie çektirmek isterken bunu avantaja çevirmek istedim ve 10 yeni kelime ezberleyenle selfie kampanyası başlattım.Tabii ki çok tuttu,yüze yakın yeni kelime ezberleyen bir sürü öğrencim oldu🙂 Bu işin elbette güzel ve sevimli yanı.Bu kampanyayı başlatırken uzun zamandır rahatsız olduğum bir konuya da değinmekti niyetim işin aslı.

Eski Facebook takipçilerim bilir,bundan 3-4 yıl önce öğrencilerim için ‘Kuzucuklarım’ adıyla oluşturduğum özel bir fotoğraf albümüm vardı.Çocukları,onların yaptığı her şeyi seven bir öğretmen olarak sadece yakın,güvenilir çevremin gördüğünü düşünerek tamamen iyi niyetli,masumca paylaştığım fotoğraflarım vardı.Bir gün bir arkadaşım çocuk haklarını bana hatırlatana kadar! O günden sonra özellikle hassasiyet gösterdiğim bu konuyu tüm arkadaşlarımla ve aday öğretmenlerle paylaşmayı ilke edindim ve elimden geleni yapmaya da devam ediyorum.

Bugün Milli Eğitim Bakanlığı,öğretmenlerin ders, etkinlik ve törenlerde çektiği fotoğrafları sosyal medyada yayınlamalarını yasakladı haberini okuyunca inanın çok sevindim.Bu kararı tüm kalbimle destekliyorum.

http://www.guncelegitim.com/haber/7895-egitim-haberleri-meb-ogretmenin-facebook39ta-ogrenci-fotografi-paylasmasini-yasakladi.html

İşte bunun bazı nedenleri;

Çocuk haklarına dair sözleşme gereğince;

Madde 16

Hiçbir çocuğun özel yaşantısına, aile, konut ve iletişimine keyfi ya da haksız bir biçimde müdahale yapılamayacağı gibi, onur ve itibarına da haksız olarak saldırılamaz.
Çocuğun bu tür müdahale ve saldırılara karşı yasa tarafından korunmaya hakkı vardır.

Madde 19

Bu Sözleşme’ye Taraf Devletler, çocuğun ana–babasının ya da onlardan yalnızca birinin, yasal vasi veya vasilerinin ya da bakımını üstlenen herhangi bir kişinin yanında iken bedensel veya zihinsel saldırı, şiddet veya suistimale, ihmal ya da ihmalkâr muameleye, ırza geçme dahil her türlü istismar ve kötü muameleye karşı korunması için; yasal, idari, toplumsal, eğitsel bütün önlemleri alırlar.
Bu tür koruyucu önlemler; burada tanımlanmış olan çocuklara kötü muamele olaylarının önlenmesi, belirlenmesi, bildirilmesi, yetkili makama havale edilmesi, soruşturulması, tedavisi ve izlenmesi için gerekli başkaca yöntemleri ve uygun olduğu takdirde adliyenin işe el koyması olduğu kadar durumun gereklerine göre çocuğa ve onun bakımını üstlenen kişilere, gereken desteği sağlamak amacı ile sosyal programların düzenlenmesi için etkin usulleri de içermelidir.

Madde 36

Taraf Devletler, esenliğine herhangi bir biçimde zarar verebilecek başka her türlü sömürüye karşı çocuğu korurlar.

Çocuk istismarına ve ailelerin çocuklarının haklarını korumakla yükümlü oldukları açıkça belirtilen bu ve bunun gibi maddelere dayanarak o günden sonra sosyal medya hesaplarımda etkinliklerimi paylaşmak amacıyla kullandığım öğrenci fotoğrafları için aile-çocuk yazılı izni almayı ihmal etmedim. Bu hassas konunun takipçisi olduktan sonra yabancı kaynaklarda da sınıf etkinliklerini paylaşan tüm öğretmenlerin çocukların yüzlerinin görünmediği,flulaştırıldığı ve hatta bant çekildiği fotograflarını paylaştıklarını fark ettim.

Çocuklarımızı,öğrencilerimizi çok seviyoruz biliyorum ve bunu inanın çok ama çok iyi anlıyorum.Bununla beraber,siber suçların arttığı ve çocuk hakları çerçevesinde kabul görmesini ümit ettiğim bu kararın kesinlikle doğru olduğunu düşünüyor,bir de bu açıdan bakmamız gerektiğini düşünüyorum.Hepimiz çok iyi biliyoruz ki internette paylaştığımız her şey sadece güvenilir kişiler tarafından görüntülenmiyor.Eminim sizler de çocuklarımıza farkında olmadan zarar vermek istemezsiniz…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s