NEDEN ÖĞRETMENLİK?

Neden öğretmenlik,neden öğretiyoruz? Geçenlerde okuduğum bir makalenin şahane sorusu…Bu soruyu sık sık sorarım kendime.Yazan öğretmen şöyle söylemiş.”Öğretmenlik yapıyorum çünkü dünyayı değiştirebilmenin en etkili ve eğlenceli yolu bu. ” Bayıldım bu cevaba! Benzer şeyler düşünüyoruz aslında.

Denizyıldızı hikayesini çok yakıştırırım mesleğimize.Benim için de böyle bir şey öğretmek,öğretmen olmak…Ne kadar çok çocuğun yüreğine dokunabilirsem o kadar anlamlı oluyor dünya.Günün birinde hayata atıldıklarında karşınıza ayaklarının üzerinde bireyler olarak çıkıyorlar ya hani,işte o mutluluğun tarifini ancak öğretmenler anlayabiliyor. En büyük gücümüz sevgiden geliyor.Onunla açamadığımız,açamayacağımız kapı yok!

Etki alanımız tartışılmaz büyük ve önemli.Ama ailesi şöyle,ama çevresi böyle diye başlayan her cümle beni mutsuz ediyor. Bir meslektaşım paylaşmıştı,sık sık anlatırım bu yaşanılan olayı. Kendi kızı da çalıştığı okulda okuyor ve zümre arkadaşının sınıfında. Ödevleri,etkinlikleri beraber hazırlıyorlar tabii.Bir gün evde kızı ödevini yaparken bakıyor ki yanlış anlamış,ödev doğru tamamlanmayacak.Kendi de hazırladığı için müdahele etmeye kalkıyor.Duyduğu cümle şu “Hayır,öğretmenim öyle söylemedi ki,böyle yapılacak”! Biz,kendi etki alanımızın ve gücümüzün yeterince farkında değiliz galiba ,ne dersiniz?

Bir diğer meşhur cümlemiz de şu : “Şimdi idealistsin,geçer bu heveslerin” Aramızda bu cümleyi duymayan var mı?🙂 Mesleğe başladığım ilk yıllarda ne çok duyuyordum.Uzun zamandır pırıl pırıl aday öğretmenlerle çalışıyorum ve hepsine önce bundan bahsediyorum.Çok duyacaksınız ama asla vazgeçmeyeceksiniz.Mezun olup göreve başlayanlar var aralarında.Her yeni gün beni gururlandıran işler yapıyorlar,umut veriyorlar.Sistemler gelir,geçer.Birileri bizi değerli görür,birileri değersiz.Bilmeyiz ki en büyük kötülüğü önce kendimize yaparız.Mesleğimizin saygınlığını kazanmak ve sürdürmek bizim elimizde.Önce kendimize,sonra meslektaşlarımıza güvenmeli,desteklemeli ve birbirimizi geliştirmeliyiz.Biz ne kadar ışık saçarsak o kadar aydınlık olacak dünya!

Bir öğretmenler günü daha geldi çattı…Bir gün de olsa hatırlanmak,kutlanmak güzel ama en güzeli her gün çocuklarınız tarafından sevildiğinizi görmek,hissetmek,gözlerinde o sıcaklığı bulmak…Kesin,net,anlaşılır şekilde söylesem de çocuklar mutlaka hediyelerle geliyorlar okula🙂 Onlar buna kalkışmadan dün dersimde hediye yaptırdım kendime. “Öğretmenimi seviyorum çünkü…” Kendileri için kahraman olan,yollarını aydınlatan,onlara kendilerini değerli hissettiren öğretmenlerinizi düşünüp yazın dedim.Çıkan sonuçlar bize nasıl bir öğretmen olmamız gerektiğini tüm çıplaklığıyla ortaya koyuyor aslında.İşte bazı örnekler;

Öğretmenimi seviyorum çünkü;

-Sınıftaki herkesle ilgileniyor.
-Hayata daha değişik,daha ayrıntılı bir şekilde bakmamı öğretiyor.
-Umutlu konuşuyor🙂
-Bize destek oluyor,kızmıyor,bağırmıyor.
-Bizi anlıyor!
-O da bizi çok seviyor🙂
-Onun da Twitter’ı var🙂
-Eğlenceli,esprilerimize gülüyor,kendi de yapıyor.
-Arkadaşlarımın arasında beni küçük düşürecek sözlerde ve davranışlarda bulunmuyor.
-Bizi unutmayacak🙂
-Her zaman yanımda.
-Ailem gibi.
-Yaşama sevinci ve okula gitme isteği kazandırdı.
-Bizi yargılamaz!
-Beni her zaman dinler.
-Güleryüzlü,neşeli,sıcakkanlıdır.
-Adildir,kimseye ayrıcalık tanımaz.
-Değişik materyaller kullanır.
– Tavsiyeler verir,seçmemiz için bize seçenekler sunar,tek kalıptan birey yetiştirmez!
-Sırlarımı kimseyle paylaşmaz.
-Farklı rolleri var!
-Beni her gördüğünde göz kırpar,saçımı okşar.
-Dürüst,açık sözlü.
-İçime kapanıktım.Kişiliğimi ortaya çıkarmamı,dış dünyaya açılmamı,bana güven vermeyi öğretti.
-Ders konusunda değil,hayatla ilgili eğitim verir.
-Derse karşı olan ilgimizi artırır.
-Bana değer veriyor.
-Çocuk gibi,bizim gibi🙂
-Sosyal.
– Hayatta kazanmamı,iyi olmamı istiyor.
-Bıkmadan usanmadan ne sorduysam cevap veriyor.
-Fikirlerime kulak veriyor.

20131123-180837.jpg

Elimizde sihirli bir değnek…sevgiyle uzatırsak mucizelerle geri dönecek.İşte bu, sahip olduğumuz en değerli hazinemiz.Sihirli değneğini bana sevgiyle uzatıp emanet eden tüm öğretmenlerimin,beni hala besleyen,geliştiren meslektaşlarımın ve tabii ki enerjime enerji,gücüme güç katan,umut veren aday öğretmenlerimin öğretmenler gününü kutluyorum. Sihirli değneklerinizden sevgi,umut,heyecan,ışık hiç eksik olmasın…iyi ki varsınız ❤

20131123-181021.jpg

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s