SANAL “GERÇEK”LİK

20130424-142248.jpg

Çocuklarımızın ya da öğrencilerimizin internet ve sosyal medya kullanımı hem aileler hem de eğitimciler için son zamanların en çok endişe veren konularından bir tanesi.Bu konuda her aile,eğitimci farklı kurallar koyarak bu mecraların zararlı olduğunu düşündükleri taraflarından çocuklarını koruyor ya da koruduğunu zannediyor.Koruma yöntemlerimizin en başında ise asla işe yaradığını görmediğim cezalar ve saat sınırlamaları geliyor.Ebeveynler ve eğitimciler olarak bizler izin verdiğimiz sürelerde çocuklarımızın ne yazıp çizdiğinden ya da ne okuyup izlediklerinden haberdar mıyız?Bu süreyi verimli geçirmelerini sağlamak için neler yapıyoruz?Meslektaşlarımı dinliyorum bir çoğu çareyi kötü içerikli videolar ve yazılar paylaşan öğrencilerini listelerinden silmekte bulmuşlar.Kaç öğrencimiz bunu önemsiyor ve biz görmeyince bunu yapmaktan vazgeçiyor?

7.sınıf öğrencilerimden birinin paylaştığı sanal “aşk” hikayesi onların bu platformları ne kadar “gerçek”yaşadıklarını gösteren çarpıcı bir örnek;

“Önce fotograflarından beğendiğiniz kişiyi dürtüyorsunuz(poke).O da sizi dürterse arkadaşlık isteği gönderiyorsunuz,kabul ediyor.Birbirinizi beğendiğinizi fotograflara baktıktan sonra anlıyorsunuz.Profil fotograflarının hepsini like’lıyorsunuz. Sonra sohbet(chat) kısmında chatleşiyorsunuz.İlk mesaj mutlaka “slm” . (İfade edilişi bile selam değil se-le-me!) Eğer konuşmanın devamında “tmm cnm” (tamam canım-tahmin edeceğiniz üzere te-me-me,ce-ne-me) geliyorsa bu iş tamamdır çıkıyorsunuz demektir(flört) . Buraya kadar sakin ve yorumsuz dinliyorum dayanamıyorum soruyorum. “E peki nasıl aşk oluyor o öyle görmeden,duymadan?” ,cevap gecikmiyor ,sorduğuma pişman oluyorum.
– “Kamera vaaar!”
Ötesini sormaya korkuyorum zaten susuyorum!

Sosyal medyanın sesimizi duyurmak,sahip olduklarımızı paylaşmak,dünyayı en hızlı şekilde takip etmek için muhakkak var olunması gereken bir platform oldugunu düşünen bir eğitimci olarak sosyal medyayı en etkin ve yetkin şekilde nasıl kullanabilecekleri konusunda öğrencilerimi bilgilendirmeye çalışan bir öğretmenim.Üstelik bir çok yetişkin gibi düşünmüyor “Bizim zamanımızda” lı cümleleri özellikle kullanmıyorum. Bu zaman onların zamanı ve bizim çocuklarımız bu süreçleri böyle geçirecekler biz memnun olsak da olmasak da.

Yaşanılan bu sanal gerçeklik örneği beni de rahatsız etti ama bunu reddedip onlara karşı durmaya çalışmaktansa kabul edip faydalı taraflarını kullanmalarını sağlamanın atacağımız en doğru adım olduğunu görüyorum.İşte bu yüzden sosyal medya kullanımı eğitimlerini önemsiyor,yaygınlaşmasını sağlamak için elimden geleni yapıyor,özel olarak planlanıp programlarımızda yer almasının kaçınılmaz bir gereklilik olduğunu düşünüyorum.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s