SOSYAL ÖĞRENME İÇİN BAŞARILI 10 ONLINE ARAÇ

Eğitimde teknoloji kullanımı,teknolojiyle eğitim günümüzde sıklıkla tartışılan ve toplum olarak yavaş yavaş alışmaya başladığımız bir konu.

Eğitim ve öğretimin yaşayan,günü ve gündemi takip eden,ihtiyaçlara cevap vermesi gereken bir olgu olduğunu düşünüyorsak hızla hayatlarımıza giren teknoloji araçlarını da günümüz çocuklarının ihtiyaçları doğrultusunda sınıflarımıza taşımalıyız. Özel okulların çoğunda kullanılan ve devlet okullarında da tablet ve akıllı tahtalarla eğitim öğretime destek verecek bu araçların, öğrenmeyi eğlenceli ve ilgi çekici yapacak olmaları ümit vericidir.

Aşağıda gördüğünüz fotograf bugün 3. sınıf öğrencilerimden birinin heyecanla bana gelip gösterdiği kağıttan Ipad.İçinde özenle çizilmiş uygulamalar da var.Bana heyecanla hayalindeki bu uygulamalarda neler yapacağını anlattı.Tarifsiz coşkusu ve hazır bulunuşluğuyla anlattıklarını dinlerken teknolojiye ve sosyal medyaya oldukça meraklı bir dijital göçmen olarak keyifle okuduğum bu en iyi şu kadar teknolojik araçlar,uygulamalar yazılarını bizim de konuşup,yazıp, tartışmaya başlamamızın çoktan zamanı geldiğine karar verdim.Öğrencilerimizin ellerinde şu an için kullanabilecekleri tabletleri yok ama ilgileri merakları bu yönde gelişmeye açık.Çocuklarımız doğru araçlarla etkin öğrenmeye hazırlar.

fotoğraf (16)

Sizleri hemen iyi bir liste hazırladığını düşündüğüm Edudemic sitesinden bulduğum harika bir makalenin içinden ayırdığım en iyi 10 sosyal öğrenme aracıyla baş başa bırakıyorum. Keyifle kurcaladığım,bazılarını denediğim bu siteler çoğunlukla öğrencilerin öğrenme süreçlerini ve öğretmenlerin diğer meslektaşlarıyla bağlantı kurabilmelerini kolaylaştırıcı sosyal medya gücünü kullanıyor.

1. Edmodo Facebook gibi ama güvenli bir ortamda öğretmen ve öğrencilerin online bağlantı kurabilecekleri harika bir öğrenme aracı.

2. EduBlogsKendimiz ya da sınıfımız için blog oluşturabileceğimiz güvenli bir site.

3. SkypeDiğer eğitimcilerle rahatlıkla iletişim kurabileceğimiz,hatta online toplantılara bile katılabileceğimiz muhteşem bir araç. Skype sayesinde dilediğiniz ülkenin dilediğiniz sınıfına misafir olabilir, oradaki eğitimci ve öğrencileri de sınıfınıza misafir edebilirsiniz.

4.  PinterestDers planları,projeler,yaratıcı ders materyalleri bulabileceğiniz müthiş bir kaynak.

5. ePalsÖğrencilerin dil öğrenimine ve farklı kültürleri tanıyıp anlamalarına yardımcı olan etkili bir öğrenme aracı.

6. Ning:  Öğretmen ve öğrencilerin kendilerine kişisel sosyal network yaratmalarına fırsat sunuyor.

7. Grockit: Öğrencilerimizi çalışmaları için buluşturabileceğimiz bir diğer sosyal site.

8. Wikispaces: Ders konularınızı, materyallerinizi öğrencilerinizle online paylaşabileceğiniz ve öğrencilerinizin eğitim materyallerini kendilerine göre düzenleyebileceği bir platform.

9. SchoologyBu sosyal site aracılığıyla öğretmenler derslerini planlayabilir,diğer eğitimcilerle bağlantı kurup içerik paylaşabilir.

10. QuoraÇeşitli amaçlar için kullanılabilen bu site aynı zamanda öğrencilerin okul dışında belirlediğiniz konular üzerinde tartışabilecekleri bir ortam olarak kullanılabilir.

Tüm bu eğitim araçlarının,sitelerin İngilizce olması sizi korkutmasın.Kullanımları oldukça pratik ve anlaşılır.Umarım öğrencilerimiz ve bizler dilediğimiz bu teknolojik araçlara kavuşarak burada sıraladığımız gibi online kullanılabilecek ve öğrenme ortamlarımızı okul ve sınıf sınırlarından tüm dünyaya taşıyabilmenin ayrıcalıklarını en kısa zamanda yaşarız.

*Liste için http://edudemic.com/2012/08/50-education-technology-tools-every-teacher-should-know-about/ sitesinden yararlanılmıştır.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s