ŞİDDETE SON MU GERÇEKTEN?

Bazen inanması gerçekten zor şeylerle karşılaşabiliyorsunuz.Tabiri caizse duyunca ağzınızın bir karış açık kaldığı.Bugün öğretmenler odasında paylaşılan bir konu yüzünden tam bir isyan günü oldu benim için ve hemen sizlerle paylaşmak istedim.

8.sınıf öğrencilerimizin çoğu dershaneye gidiyor.Dershanelerin durumu son günlerde yeterince tartışılıyor zaten ama Fen ve Teknoloji dersi öğretmenimizi çileden çıkaran konu dersin işlenişinde kullanılan bir yöntemle ilgili.Dershanelerde  sınavlarda kolaylık sağlayacağı düşünülerek sıklıkla kullanılan kodlama ya da şifreleme olarak bilinen yöntem Fen ve Teknoloji dersinde de  kullanılıyormuş.Öğrencilere bazı formülleri şifreleme yöntemiyle ezberletip (!) gerektiğinde kullanmaları sağlanıyormuş.Hepimiz biliriz aslında Türkçe derslerinden. ‘Fıstıkçı Şahap’, ’Peçete Kağıdı’ gibi kodlamalardan bahsediyorum.

Fen ve teknoloji dersi öğretmenimiz bu şifrelemeleri sınıflarında kullandığını ama masum şeylerle yaptığını söyleyince doğrusu dershanede verilen şifreyi fazlasıyla merak ediyorum.

Fen,kimya derslerinde bir klasik olan “Asit kızartır,baz morartır” ifadesi öğrencilere kolay ezberlemeleri için “Anne kızartır,Baba morartır” şifresiyle öğretilmiş.İnanamadım,şok oldum! Anne mi kızartır? Baba mı morartır? diye algılamaya çalışırken ben, diğer Fen ve Teknoloji dersi öğretmenimizden vurucu itiraf geliyor.Ben çocukken çok daha kötüleriyle ezberledim  periyodik cetveli!

Soygazların şifresi: “Hergele Necip Arsız Karısını Kesip Rendeledi”

1A Grubunun şifresi: ”Haydarpaşa Lisesinin Namlı Kimyacısı Rabia’nın Cesedini Fırlattı”

 

Bu cümleleri hangi akli dengesi yerinde sağlıklı bir insan hazırlamış,planına yansıtmış ve sınıfına taşımış olabilir inanın bilemiyorum ve hala idrak etmekte güçlük çekiyorum.Biz şiddetin her türlüsü için mücadele etmeliyiz derken,çocuk haklarını ,insan haklarını öğrencilerimize öğretmeye ve benimsetmeye çalışırken bu ve bunun gibi şifrelemelerle şiddeti legal ve normal hale getirmiş olmuyor  muyuz?  :(

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s